Pogrešne kombinacije hrane su jedan od najčešćih uzročnika nemogućnosti korigovanja tjelesne mase. Te “male greške” koje pravimo nijesu odmah vidljive, ali na nivou organizma najčešće prave ozbiljne opstrukcije. Izuzetno loša kombinacija je obrok koji sadrži više različitih izvora proteina. Dakle, treba izbjegavati kombinaciju orašastih plodova i mesa, sira i jaja, mesa i mliječnih proizvoda, sira i orašastih plodova u istom obroku. Svaka proteinska namirnica zahtijeva različitu količinu sokova za varenje, kao i različito vrijeme njihovog lučenja. Svaki obrok koji sadrži loše kombinovane namirnice se vari i do 8 sati. Možete li samo da zamislite koliko hrane istruli u želucu zbog nemogućnosti adekvatnog varenja?
Namirnice bogate skrobom i šećerom su loša kombinacija. Na primjer, ukoliko u istom obroku kombinujete džem, med i slatko voće sa žitaricama, hljebom, krompirom i sl, doći će do procesa fermentacije. Da li vas ovo iznenađuje?
Voće ne treba jesti nakon obroka, već minimum pola sata prije obroka- najbolje ujutru na prazan stomak. Voće posmatrajte kao obrok, nikako kao dodatak vašem glavnom obroku, ili dezert.
Uz obroke koji sadrže koncentrisane proteine treba jesti što više svježe salate. Povrće znatno olakšava varenje teško svarljivih proteina. Npr. Idealna kombinacija bi bio biftek sa zdjelom svježe salate. Nikako biftek u mliječnom sosu, sa aromatizovanim krompirom.
Kombinacija žitarica i soka od narandže nije tako dobra kombinacija, iako se svuda promoviše kao zdrav obrok. Kiseline u soku od pomorandže snižavaju aktivnost enzima koji razgrađuju ugljene hidrate. Još jedna loša kombinacija, često promovisana kao zdrava i idealna, jeste kaša sa jogurtom i bobičastim voćem. Proteini iz jogurta u kombinaciji sa kiselim voćem smanjuju probavna vlakna, stvaraju toksine i mogu prouzorkovati alergijske reakcije.
Vodu ne treba piti tokom jela, niti odmah nakon istog (idealno je 20min prije obroka, ili 3-4 sata nakon obroka). Voda se dobro kombinuje sa medom, ili svježim voćem.
Pravilno kombinovana hrana pozitivno utiče na naš metabolizam, što nam stvara osjećaj lakoće, redovnog pražnjenja i izostanak nadutosti. Osim toga znate da svaka opstrukcija u procesu probave stvara “lažnu sliku” naše figure. Svaki put kada imamo problema sa probavom mi imamo utisak da smo teži. Zar ne?
Na putovanju do idealne brojke na vagi puno je stanica koje moramo proći. Neke prođemo lagano, bez zadržavanja, dok neke zahtjevaju više energije i vremena. Kako je naš izgled samo manifestacija našeg unutrašnjeg stanja, mi zapravo radom na kilogramima radimo na sebi i svom mentalnom, emocionalnom i fizičkom zdravlju, na onaj najsuptilniji način.